Články

a ostatní zajímavá témata

zpět na články

Zubní kámen u psů i koček – vše, co potřebujete vědět

Zuby před ošetřením

Zubní kámen je častým problémem u psů a koček, přičemž postihuje zejména starší zvířata a menší plemena psů, která mají k jeho tvorbě přirozené sklony. Vzniká mineralizací zubního plaku, který se tvoří na zubech v důsledku bakterií, zbytků potravy a slin. Postupem času se zubní kámen stává tvrdým a obtížně odstranitelným bez odborného zásahu. Zubní kámen nejenže zhoršuje ústní hygienu, ale může vést i k vážnějším zdravotním komplikacím.

Následky zubního kamene

Zpočátku se může zdát, že jde pouze o estetický problém, ale není-li zubní kámen odstraněn, může vést k závažnějším onemocněním ohrožující zdraví Vašeho mazlíčka. Zánět dásní (gingivitida) je jedním z prvních příznaků, které neléčený zubní kámen způsobuje.

Při dalším zhoršení dochází k parodontitidě, ztrátě zubů a k dalším komplikacím, včetně infekcí, které se mohou šířit do krevního oběhu a postihnout vnitřní orgány, jako jsou srdce, ledviny nebo játra.

Jak rozpoznat problém?

Přítomnost zubního kamene u zvířat lze snadno rozpoznat.

Typickými příznaky jsou:
• žluté až hnědé usazeniny na zubech
• zápach z tlamy
• zarudlé nebo zanícené dásně
• obtíže při žvýkání potravy nebo nechutenství
• krvácení z dásní • viklání zubů

Příprava na zákrok

Před plánovaným zákrokem je vhodné objednat se na prohlídku, kdy veterinář provede základní vyšetření a zhodnotí závažnost problému. Nasledně odebere krev, aby získal přehled o funkci orgánů a odhalil možné rizikové faktory spojené s anestezií. Poté už stačí jenom domluvit termín samotného zákroku.

V den zákroku musí být mazlíček nalačno, což platí i pro pamlsky. Doporučujeme hladovku 12 hodin před zákrokem, přičemž 1 hodinu před zákrokem odebereme i vodu.

Dodržení hladovky je klíčové pro správný nástup anestezie a snižuje riziko zvracení, čímž zajišťuje bezpečný průběh zákroku a ochranu dýchacích cest vašeho mazlíčka.

Průběh zákroku

Zákrok začíná zavedením kanyly, po kterém veterinář uvede zvíře do anestezie a následně ho zaintubuje pro zajištění dýchacích cest.

Poté se zubní kámen odstraňuje pomocí zubního ultrazvuku, a to nejen z povrchu zubů, ale i z oblastí pod dásněmi, kde se často usazují bakterie. V průběhu čištění může veterinář zjistit, že některé další zuby jsou natolik poškozené, že je nutné je vytrhnout.

Zuby s odhalenými krčky, kořeny nebo pokročilou parodontitidou je nutné vytrhnout, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce a zánětu.

Po extrakci se rány dle stavu buď zašívají vstřebatelným šicím materiálem, který se sám rozloží, nebo se nechávají volně zhojit.

Pooperační péče

Pooperační péče se v zásadě neliší od obecné pooperační péče, kterou jsme pro Vás shrnuli v předchozím článku (Pooperační péče: Jak se starat o svého mazlíčka po operaci), ale je důležité pečlivě dodržovat pokyny veterináře, protože stav chrupu je u každého pacienta individuální.
Specifika péče po stomatologickém ošetření zahrnují například možnost krvácení z tlamy po extrakcích zubů; pokud by toto krvácení bylo silné a trvalo i nekolik hodin po propuštění pacienta, je lepší konzultovat situaci s veterinářem.
Dále se po trhání zubů může objevit nechuť k jídlu, proto se doporučuje nabízet zvířeti měkčí stravu, aby se podpořilo jeho pohodlí a zotavení.

Máte nějaké dotazy?

Zavolejte nám, nebo se u nás rovnou zastavte.

Adresa

Mochovská 535, Praha 198 00

Kontakty

OTEVÍRACÍ DOBA

Pondělí - Pátek 8:00 - 19:00 

Sobota: 8:00 - 12:00

Neděle: 18:00 - 20:00