Články
a ostatní zajímavá témata
zpět na články
Chov vodních želv – vše, co potřebujete vědět
Želvárium a jak vybrat to správné
Velikost: Velikost akvária volíme podle velikosti želvy, přičemž lze vycházet z následujícího pravidla pro minimální rozměry želvária:
- šířka: 3× délka želvy,
- délka: 5× délka želvy,
- výška vodního sloupce: 2× délka želvy.
Je však třeba počítat s tím, že želva roste, a akvárium bude třeba časem vyměnit. V průměru se želvária mění za větší přibližně třikrát během života želvy.
Topítko: Umísťujeme ho vodorovně, vždy celé pod vodu, poblíž filtru, aby filtr rozptyloval ohřátou vodu do celého akvária.
Filtrace: Na začátku postačí vnitřní filtr s kapacitou na dvojnásobek objemu želvária. U dospělých želv však doporučujeme přechod na externí filtr pro efektivnější filtraci vody.
Souš: Souš by měla mít nerovný povrch, aby měla želva možnost uschnout i na spodní části krunýře, čímž se zabrání vzniku plísní.
Osvětlení
Nad souší musí být umístěn zdroj tepla, který umožní želvě se vyhřát a uschnout, a především zdroj UVB záření. UVB záření želvám nahrazuje sluneční světlo a umožňuje jim vytvářet vitamín D3, který je klíčový pro správný metabolismus vápníku. Existuje několik možností, jak toto zajistit (viz obrázek) – například kombinace kompaktní zářivky a výhřevné žárovky, nebo jen jedna výbojka, která produkuje jak UVB záření, tak teplo. Oba zdroje by měly být zapnuté po dobu 12 hodin denně.
UVB zdroje mají omezenou životnost, obvykle maximálně jeden rok.
Potrava
Potrava želv by měla být pokud možno co nejpestřejší, bohatá na vitamíny a minerální látky. Potravu požírají želvy jen ve vodě, mláďata každý den, dospělci cca 3krát týdně. Mláďata jsou téměř výhradně masožravá, jak želvy rostou postupně vzrůstá i podíl rostlinné složky v jejich potravě.
ŽIVOČIŠNÁ SLOŽKA
Pro želvy je vhodné krmit je sladkovodními rybami a libovým masem – nikdy ne tučným. Doporučuje se kuřecí srdíčka, žaludky, játra, králičí maso, myší holátka, hmyz, plži, granule, vařené vejce na tvrdo (i se skořápkou), žížaly, krevetky a gamarus, ale ty by měly být podávány jen v omezeném množství.
ROSTLINNÁ SLOŽKA
Mezi vhodné rostliny patří pampelišky, jitrocel, jetel, jablko, hruška, jahoda, okurka, čínské zelí, špenát, mrkev a akvarijní rostliny jako Egeria, Echinodorus či Cabomba.
Pokud krmíte svou želvu pestrou stravou, obvykle není potřeba dodávat další vitamíny a minerály, kromě vápníku. Ten je zvláště důležitý pro mláďata, a proto by v želváriu neměla chybět sepiová kost nebo „želvík“ (vápníkový blok).
Teplota
PSEUDEMYS SP. voda: mláďata- 25-27°C, dospělci- 24°C, výhřev: 30-35°C
GRAPTEMYS SP. voda: mláďata 26-28°C, dospělci- 24-25°C, výhřev: 32-37°C
TRACHEMYS SP. voda: mláďata- 26-28°C, dospělci- 24-26°C, výhřev: 32-35°C
CHRYSEMYS PICTA voda: mláďata 25-27°C, dospělci- 24-25°C, výhřev: 31-34°C
STENOTHERUS ODORATUS voda: mláďata 25-27°C, dospělci- 24-26°C, výhřev: 30-33°C
Máte nějaké dotazy?
Zavolejte nám, nebo se u nás rovnou zastavte.
OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek: 8:00 - 19:00
Sobota: 8:00 - 12:00
Neděle: 18:00 - 20:00
Jsme vám vždy nablízku
Mochovská 535, Praha, 198 00